Elfacit

Sidan innehåller annonslänkar: om du tecknar ett avtal eller köper något via dem kan vi få ersättning, utan extra kostnad för dig. Det påverkar aldrig våra siffror eller rangordningar. Så tjänar vi pengar.

Sveriges elproduktion

Sverige producerade 167,0 TWh el 2025: vattenkraft 40 procent, kärnkraft 27, vindkraft 23, värmekraft 7 och solkraft 3 procent, enligt SCB. SE1 och SE2 producerade mer el än som användes där och SE3 och SE4 mindre. Sverige exporterade 38,9 TWh och importerade 5,2 TWh, 33,7 TWh mer ut än in.

26 oktober

Måndag 26 oktober producerades 423,4 GWh el i Sverige och 352,9 GWh förbrukades, enligt eSett. Störst var vindkraft 52 procent, vattenkraft 24 procent och kärnkraft 20 procent. SE1 och SE2 producerade mer än de förbrukade och SE3 och SE4 mindre.

GWhSE1SE2SE3SE4Sverige
Vattenkraft7,969,024,31,9103,2
Kärnkraft0,00,083,40,083,4
Vindkraft35,574,172,837,6219,9
Solkraft0,00,01,00,81,8
Värmekraft0,41,88,12,713,0
Övrigt och batterier0,00,21,40,42,0
Produktion43,8145,1191,143,4423,4
Förbrukning24,839,3218,570,2352,9
Produktion minus förbrukning+18,9+105,7−27,3−26,9+70,5

Produktion per kraftslag och förbrukning 26 oktober enligt eSett, i GWh. Vindkraftens andel av produktionen i Sverige var 52 procent, vattenkraftens 24 och kärnkraftens 20. Produktion minus förbrukning: SE1 +18,9, SE2 +105,7, SE3 −27,3, SE4 −26,9 GWh.

Var elen produceras och används

Produktion och användning i varje elområde 2025, enligt SCB:s månadsstatistik. SE1 och SE2 producerade 54,2 TWh mer än som användes där. SE3 och SE4 använde 20,5 TWh mer än som producerades. Pilarna visar handeln med grannländerna samma år, netto.

Elproduktion och användning per elområde 2025SE1: producerade 27,0 TWh, använde 11,6 TWh. SE2: producerade 55,6 TWh, använde 16,8 TWh. SE3: producerade 75,0 TWh, använde 82,9 TWh. SE4: producerade 10,3 TWh, använde 22,9 TWh. Export netto: Danmark +10,7 TWh, Finland +10,0 TWh, Litauen +3,7 TWh, Norge +3,6 TWh, Polen +3,3 TWh, Tyskland +2,4 TWh.Norge+3,6 TWhFinland+10,0 TWhDanmark+10,7 TWhTyskland+2,4 TWhPolen+3,3 TWhLitauen+3,7 TWhSE127,0 TWh producerat11,6 TWh använt+15,4 TWhSE255,6 TWh producerat16,8 TWh använt+38,8 TWhSE375,0 TWh producerat82,9 TWh använt−7,9 TWhSE410,3 TWh producerat22,9 TWh använt−12,6 TWh
mer producerat än använt mindre producerat än använt. Pilarna pekar ut från Sverige där exporten till landet var större än importen därifrån, och de visar handeln, inte var ledningarna går.
2025, TWhSE1SE2SE3SE4Summa
Vattenkraft19,737,110,30,968,1
Kärnkraft0,00,044,80,044,8
Vindkraft6,516,110,85,539,0
Värmekraft0,72,26,12,611,6
Solkraft0,00,12,91,34,4
Produktion27,055,675,010,3167,9
Industri och gruvor6,06,723,25,941,7
Bostäder, service med mera4,46,850,114,876,2
El-, gas-, värme- och vattenverk0,20,32,60,53,6
Järnväg, spårväg och buss0,20,32,00,32,8
Förluster i elnätet0,82,74,91,49,9
Användning11,616,882,922,9134,2
Produktion minus användning+15,4+38,8−7,9−12,6+33,7

Summan av SCB:s tolv månader 2025 per elområde (tabell TAB78). Användningen är elanvändarnas och förlusterna i elnätet. SCB skriver: ”Elanvändningen per elområde är i stor utsträckning modellbaserad och ska därmed tolkas med försiktighet.” Månadsstatistikens summa för året stämmer inte exakt med årsstatistiken, som ger 167,0 TWh.

Månad för månad

Sveriges elproduktion per kraftslag och månad sedan januari 2021, alla rader på samma skala. Senaste månad i statistiken är augusti 2026.

Vatten
Kärn
Vind
Sol
Värme

Produktion minus användning i varje elområde per månad. Över linjen producerade området mer än det använde, under linjen mindre.

SCB, tabell TAB78, GWh per månad. Peka på en stapel för månadens siffra.

År för år

TWh2025202420232022202120202019201820172016
Vattenkraft66,964,265,869,473,471,965,061,864,661,7
Kärnkraft44,848,746,650,151,047,364,365,863,060,5
Vindkraft39,040,434,133,127,127,519,816,617,615,5
Värmekraft11,811,813,515,515,613,115,815,015,014,6
Solkraft4,44,13,12,01,51,00,70,40,20,1
Produktion167,0169,3163,1170,0168,6160,9165,6159,7160,5152,5
Import5,25,77,36,28,311,89,112,211,914,3
Export38,939,135,839,433,936,835,229,430,926,0

SCB:s årsstatistik, nettoproduktion (tabell TAB1010). Vattenkraften räknas med pumpkraft, och värmekraften är kraftvärme, industrins mottryck, kondenskraft och gasturbiner. Exporten är tabell TAB1218, som börjar 2015.

Kraftverken i varje elområde

2025, MWSE1SE2SE3SE4Sverige
Vattenkraft
antal anläggningar
5 248
47
8 104
215
2 644
534
323
118
16 319
914
Kärnkraft
antal anläggningar
–
–
–
–
7 001
3
–
–
7 001
3
Vindkraft
antal anläggningar
3 291
872
7 765
2 038
4 494
1 684
2 577
1 126
18 127
5 720
Solkraft
antal anläggningar
49
3 276
215
14 552
3 720
207 772
1 558
88 979
5 542
314 579
Värmekraft
antal anläggningar
288
11
753
21
4 645
118
2 524
47
8 210
197

Installerad generatoreffekt i MW och antal anläggningar 2025, SCB (tabell TAB4063). Ett streck betyder att det inte finns någon sådan anläggning i området. För solel räknar SCB varje producerande enhet som en anläggning.

Handeln med grannländerna

2025, TWhExportImportNetto
Danmark11,10,4+10,7
Finland10,60,7+10,0
Litauen4,00,3+3,7
Norge6,73,1+3,6
Polen3,70,4+3,3
Tyskland2,80,4+2,4
Summa38,95,2+33,7

SCB, bruttoöverföring till och från andra länder (tabell TAB5930), månaderna 2025 summerade. SCB skriver: ”I tabellen inkluderar import och export utlandets transitering via Sverige. Slingkraft är exkluderat.”

Sverige och grannländerna i september 2026

I september 2026 producerade Sverige och Norge mer el än de förbrukade, och Finland och Danmark mindre, enligt eSett. eSett delar inte upp Danmarks produktion på kraftslag.

GWhSverigeNorgeFinlandDanmark
Vattenkraft4 7749 2191 303–
Kärnkraft2 64401 714–
Vindkraft3 0331 1461 741–
Solkraft2522791–
Värmekraft343179537–
Övrigt och batterier626150–
Produktion11 10910 5765 5353 155
Förbrukning9 1449 9436 0603 234
Produktion minus förbrukning+1 965+633−525−79

eSett, GWh. Norge är NO1–NO5 och Danmark DK1 och DK2. eSett publicerar grannländernas siffror ungefär två veckor efter dygnet.

Varför exporterar Sverige el?

”Det produceras olika mycket el i olika elområden, och behovet av el är olika stort. Generellt kan man säga att det produceras mest el i norra Sverige och det förbrukas mest el i södra Sverige.”

”Så länge det finns kapacitet i elnätet, alltså att det finns plats i ledningarna, jämnas priset ut mellan elområdena. Det sker genom att el överförs från områden med överskott på el till områden med underskott på el. Men när mycket el behöver förflyttas blir det trångt i ledningarna, och då räcker kapaciteten inte till. Det blir en flaskhals. Då blir elpriset högre i områden med underskott på el än i områden med överskott på el.”

Svenska kraftnät, Elområden och prisskillnader, granskad 20 december 2024, läst 7 oktober 2026.

”Över lag fungerar elmarknaden för att el som produceras i områden med överskott kan flöda dit det finns störst efterfrågan, från elområden med låga priser till områden med höga. Ifall Sverige exporterar el när priserna är höga beror det mest sannolikt på att det är ännu högre priser i något annat elområde.”

Energimyndigheten, Frågor och svar om Sveriges energiläge, uppdaterad 28 september 2026, läst 7 oktober 2026.

Varför elpriset skiljer sig mellan elområdena: varför elpriset är högt just nu och vilket elområde du bor i. Vad Svenska kraftnät får in när priserna skiljer: flaskhalsinkomster. Elanvändningen i varje kommun: elförbrukning per kommun, och datacentrens: hur mycket el datacenter använder. Vecka för vecka: kärnkraften just nu och vattenmagasinen.

Om siffrorna

Årets och månadernas siffror är Sveriges officiella statistik, som SCB publicerar för Energimyndigheten. Månadsstatistiken går till och med augusti 2026och årsstatistiken till och med 2025. Gårdagens siffror och grannländernas är eSetts öppna data, som eSett kan ändra i efterhand. Svenska kraftnät visar hur mycket el som produceras, hur elen flödar och hur mycket Sverige förbrukar i Kontrollrummet.

SCB: Eltillförsel i Sverige efter produktionsslag. År 1986-2025 och Elanvändning i Sverige efter användningsområde (SNI 2007) och elområde. År 2015-2025, uppdaterade 8 oktober 2026, Elproduktion och elanvändning efter elområde. Månad 2021M01-2026M08 och Bruttoöverföring av el till och från andra länder. Månad 2019M01-2026M08, uppdaterade 9 oktober 2026, och Bruttoproduktion, installerad effekt samt antal anläggningar fördelat på elområde. År 2015-2025. Alla lästa 27 oktober 2026. eSett: eSett Open Data, produktion och förbrukning.

Vanliga frågor

Hur mycket el producerar Sverige?

167,0 TWh 2025, enligt SCB:s årsstatistik (nettoproduktion). Året innan var det 169,3 TWh. Användningen i Sverige, förluster i elnätet inräknade, var 133,3 TWh 2025. Sverige exporterade 38,9 TWh och importerade 5,2 TWh.

Hur stor del av Sveriges el kommer från kärnkraft?

27 procent 2025, 44,8 TWh av 167,0 TWh. SCB räknar 3 anläggningar med kärnkraft, sammanlagt 7 001 MW, alla i SE3.

Hur mycket av Sveriges el kommer från vattenkraft?

40 procent 2025, 66,9 TWh. 83 procent av vattenkraften producerades i SE1 och SE2.

Hur mycket vindkraft finns i Sverige?

Vindkraften gav 39,0 TWh 2025, 23 procent av Sveriges elproduktion. SCB räknar 5 720 vindkraftsanläggningar med 18 127 MW 2025.

Hur mycket solel produceras i Sverige?

4,4 TWh 2025, 3 procent av elproduktionen, enligt SCB. Siffran är delvis beräknad: SCB räknar in solel som ägarna använder själva. Installerad effekt var 5 542 MW 2025.

Exporterar Sverige el?

Ja. 2025 exporterade Sverige 38,9 TWh och importerade 5,2 TWh. Mest gick netto till Danmark (10,7 TWh) och Finland (10,0 TWh). SCB räknar in el som andra länder för genom Sverige.

Var i Sverige produceras mest el?

I SE3, 75,0 TWh 2025, där kärnkraften finns. Men SE3 använde 82,9 TWh. SE2 producerade 55,6 TWh och använde 16,8 TWh, och SE1 producerade 27,0 TWh och använde 11,6 TWh.